Logo

ZIO 2022: "nie" dla referendum w Zakopanem

Burmistrz Zakopanego w przeciwieństwie do włodarzy Krakowa wspólnie z innymi radnymi zdecydował, że przeprowadzenie referendum ws. organizacji zimowych igrzysk olimpijskich nie jest najlepszym pomysłem. Najważniejsza sportowa impreza miałaby odbyć się w naszym kraju w 2022 roku.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Kraków 2022 Igrzyska Olimpijskie

W 2006 roku podobny plebiscyt pod Giewontem doszedł jednak do skutku. Wówczas zielone światło dla „białej olimpiady” dało 80 procent mieszkańców. Przypomnijmy, że Zakopane było już gospodarzem poważnych imprez międzynarodowych. W 1929, 1939 oraz 1962 roku w stolicy polskich Tatr rozgrywano mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym.

Innego zdania były władze Krakowa, w którym takie referendum odbędzie się 25 maja przy okazji wyborów do europarlamentu. Rywalami naszej kandydatury do organizacji igrzysk są Pekin, Ałmaty, Lwów oraz Oslo. Wcześniej w wyścigu o „białą olimpiadę” wystartował Sztokholm, ale szwedzka stolica w obawie przed wysokimi kosztami finansowymi postanowiła ostatecznie wycofać swój wniosek aplikacyjny. Decyzja o tym, gdzie za osiem lat odbędą się zimowe igrzyska olimpijskie, zapadnie w lipcu 2015 roku podczas posiedzenia MKOl-u w malezyjskim Kuala Lumpur.Warto zaznaczyć, że w środę Zakopane i Kościelisko wizytował Andrzej Biernat. Minister sportu potwierdził plan zadaszenia toru lodowego dla łyżwiarzy szybkich.


2014-04-17 - M. Mikołajczyk

0

Komentarze do:
ZIO 2022: "nie" dla referendum w Zakopanem

Podobne artykuły i galerie