Piłkarskie MŚ kobiet: Japonia pokonała USA w finale

Reprezentacja Japonii po raz pierwszy w historii sięgnęła po mistrzostwo świata. W finale turnieju w Niemczech zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni pokonały we Frankfurcie nad Menem po serii rzutów karnych Amerykanki 3:1. W regulaminowym czasie gry było 1:1, a po dogrywce 2:2.
Pierwszą bramkę finałowego pojedynku uzyskały reprezentantki Stanów Zjednoczonych. Zdobyła ją w 69. minucie wprowadzona na boisko po przerwie Alex Morgan. Na dziewięć minut przed końcem spotkania wyrównała Aya Miyama.

Japonia, USA, Mistrzostwa Świata kobiet, piłka nożna

W doliczonym czasie gry także nie doszło do rozstrzygnięcia. W tej części meczu obie drużyny zdobyły po jednej bramce. W 104. minucie gola głową strzeliła Abby Wambach. Japonia doprowadziła do remisu w 117. minucie - bramkę uzyskała Homare Sawa, która z pięcioma trafieniami zdobyła "złotego buta" dla najskuteczniejszej zawodniczki turnieju. W konkursie "jedenastek" lepsze okazały się Japonki. Amerykanki nie wykorzystały pierwszych trzech rzutów karnych - przy dwóch strzałach świetnie interweniowała Ayumi Kaihori.

Japonia, USA, Mistrzostwa Świata kobiet, piłka nożna Japonia, USA, Mistrzostwa Świata kobiet, piłka nożna

Mundial kobiet jest organizowany co cztery lata, począwszy od 1991 roku. Do tej pory po dwa tytuły mistrzowskie wywalczyły Amerykanki (1991, 1999) i Niemki (2003, 2007), a raz triumfowały Norweżki (1995).