Holandia - Hiszpania: dramat Oranje, dogrywka wyłoniła Mistrza Świata

W finale Mistrzostw Świata w RPA zagrały ze sobą Hiszpania i Holandia. Podopieczni Berta van Marwijka nie przegrali jeszcze żadnego meczu podczas tegorocznego Mundialu. Hiszpanie zaś pragnęli do swojego dorobku dodać kolejne trofeum, po tytule mistrzów Europy, który zdobyli w 2008 roku. Regulaminowy czas gry zakończył się remisem 0-0. W dogrywce lepsi okazali się Hiszpanie i zwyciężyli 1-0.
Od pierwszej minuty zauważalne było pewne zdenerwowanie w szeregach obu zespołów. Jedenastki badały na co mogą sobie pozwolić w dalszej części pojedynku.

Andres Iniesta David Villa

Już w 6. minucie fantastyczną okazję stworzyli sobie Hiszpanie. Dośrodkowana ze skrzydła futbolówka trafiła na głowę Ramosa, lecz ten nie zdołał pokonać Stekelenburga. Hiszpania naciskała, a Oranje wyczekiwali na okazję do kontrataku. Gra toczyła się głównie w środku pola.

Wesley Sneijder Iker Casillas

W ekipie holenderskiej ponadprzeciętną aktywnością wykazywali się Robben, Kuyt i Sneijder. Zarówno jedni jak i drudzy walczyli, ale nie przekładało się to na efekt bramkowy. Mimo wszystko spotkanie mogło się podobać.

Niewiele było w pierwszej połowie sytuacji podbramkowych. Wynikało to z doskonałej dyscypliny formacji defensywnej obu zespołów. Nikt także nie kwapił się, by podjąć większe ryzyko, gdyż w pojedynku o taką stawkę jeden błąd mógł przesądzić o wszystkim. Do przerwy utrzymywał się remis 0-0.

Robin van Persie David Villa

Drugą połowę z większym impetem rozpoczęli podopieczni Vicente del Bosque. Z każdą upływającą minutą zwiększali tempo spotkania. Mimo większego ruchu po obu stronach boiska, wciąż nie obserwowaliśmy tego, na co przez długi czas oczekiwaliśmy. Brakowało sytuacji podbramkowych, a gra stawała się coraz bardziej brutalna.

Arjen Robben Carles Puyol

W 62. minucie zawodów w fenomenalnej sytuacji znaleźli się Holendrzy, a konkretnie Robben. Zawodnik Bayern’u Monachium otrzymał piłkę od Sneijder’a i znalazł się oko w oko z Casillas’em. Niestety z pojedynku zwycięsko wyszedł hiszpański goalkeeper. Tego typu sytuacja mogła zapewnić niezbędny komfort ekipie Oranje. Hiszpanie spokojnie i rozważnie rozprowadzali futbolówkę.

Dirk Kuyt

W 69. minucie przed okazją na objęcie prowadzenia stanęli La Furia Roja. Navas zaadresował piłkę w pole karne, a tam do futbolówki dopadł David Villa. Gracz Realu Madryt został jednak zablokowany przez holenderską defensywę.

Na osiem minut przed końcem regulaminowego czasu gry rozstrzygnąć spotkanie mógł Iniesta. Hiszpan wdarł się w pole karne, ale w ostatniej chwili został zablokowany przez Sneijder’a. Dwie minuty później odpowiedzieli Oranje.

Niesamowitym rajdem z futbolówką popisał się Robben, który w pojedynku biegowym pokonał Puyol’a, ale na moment przed uderzeniem piłka wpadła w ręce Casillas’a. Żaden z zespołów nie dał rady udowodnić swojej wyższości w regulaminowym czasie gry. Konieczne było więc rozegranie dogrywki

W 95. minucie gry po świetnym zagraniu Iniesty w sytuacji sam na sam ze Stekelenburgiem znalazł się Fabregas. Niestety dla Hiszpanów lepszy okazał się bramkarz Oranje. Obie reprezentacje szanowały piłkę. Niewiele ciekawego działo się na boisku.

W 110 minucie drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartką ukarany został Heitinga, który przed polem karnym niezgodnie z przepisami zatrzymał Iniestę. Pięć minut po tym wydarzeniu potężnie huknął Sneijder, ale bez efektu bramkowego.

W 117. minucie do siatki trafili Hiszpanie. Po błędzie obrońcy Iniesta przedarł się w pole karne Oranje i mocnym strzałem skierował piłkę do siatki. Do ostatniego gwizdka już nic się nie wydarzyło. Hiszpanie zdobywają Mistrzostwo Świata.