Euro 2012: Polska zremisowała z Grecją. Tytoń ratuje wynik

2012.06.08//  P. Rączka
Reprezentacja Polski zremisowała 1:1 z Grecją w meczu otwarcia Euro 2012. Spotkanie choć ułożyło się od pierwszych minut po myśli naszych piłkarzy, to jednak w drugiej połowie gra Biało-Czerwonych uległa diametralnej zmianie. W pierwszych minutach udało się nam przeprowadzić kilka ciekawych akcji, ale dopiero ta z 17 minuty przyniosła efekt w postaci bramki. Łukasz Piszczek dośrodkował piłkę w pole karne, gdzie znakomicie wbiegał Robert Lewandowski, zdobywając pierwszego gola na mistrzostwach Europy.
Wojciech Szczęsny w pierwszej połowie był bezrobotny, za to niemal non stop w skupieniu musiał pracować Konstantinos Chalkias którego co jakiś czas nasi zawodnicy straszyli strzałami. Tuż przed przerwą drugą żółtą kartkę otrzymał Papastathopoulos i rywale grali w dziesiątkę. Po zmianie stron Polacy ciągle dominowali, jednak w 51. minucie pierwsza groźniejsza akcja Greków, automatycznie została zamieniona na gola, a piłkę w niemal już pustej bramce umieścił Dimitris Salpingidis.

Podopiecznym Franciszka Smudy strata gola podcięła mocno skrzydła - nie umieli już grać tak jak wcześniej. W 69. minucie cała Polska chwyciła się za głowy, bowiem Wojciech Szczęsny faulował w polu karnym Salpingidisa, sędzia wskazał na jedenasty metr i wyrzucił naszego bramkarza z boiska. Między słupkami pojawił się Przemysław Tytoń, który zaliczył wejście smoka, broniąc jedenastkę wykonywaną przez Georgiosa Karagounisa.
Mogło się wydawać, że Polakom taka interwencja doda wiatru w żagle - niestety tak nie było, a nasi reprezentanci ciągle nie mogli znaleźć pomysłu jak ograć dobrze broniącego się rywala, który w dodatku przeprowadzał coraz groźniejsze ataki. Piłka po jednej z akcji ponownie wpadła do naszej bramki, jednak chwilę wcześniej arbiter odgwizdał pozycję spaloną.

Polska: Wojciech Szczęsny - Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski, Damien Perquis, Sebastian Boenisch - Jakub Błaszczykowski, Eugen Polanski, Rafał Murawski, Ludovic Obraniak, Maciej Rybus (70. Przemysław Tytoń) - Robert Lewandowski
Grecja: Konstantinos Chalkias - Vassilios Torossidis, Sokratis Papastathopoulos, Avraam Papadopoulos (37. Kyriakos Papadopoulos), Jose Holebas - Sotirios Ninis (46. Dimitris Salpingidis), Konstantinos Katsouranis, Ioannis Maniatis, Georgios Karagounis, Georgios Samaras - Theofanis Gekas (68. Kostas Fortounis)