Tenis

Australian Open: Novak Djoković wygrał z Rafaelem Nadalem w historycznym finale

2012.01.29//  P. Rączka
Novak Djoković pokonał 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5-7), 7:5 Rafaela Nadala w finale Australian Open. Dla Serba był to trzeci triumf w historii tej imprezy i trzecia z rzędu wygrana w Wielkim Szlemie. O tym jak piękny był to finał, a zarazem wyjątkowy, najlepiej świadczy czas który spędzili obaj tenisiści na korcie. Pojedynek trwał 5 godzin i 53 minuty i wpisał się do kart jako najdłuższy finał Wielkiego Szlema w historii.

Pierwszy set trwał aż 80 minut. Jako pierwszy przełamał Nadal, który wyszedł na prowadzenie 4:2, lecz Djoković nie odpuścił i zaraz doprowadził do wyrównania. Hiszpan przełamał znów swojego rywala przy stanie 5:5 i po chwili wyszedł na prowadzenie w meczu. W drugiej odsłonie początek należał do Serba, który prowadził 4:1. Seria błędów rakiety numer jeden męskiego tenisa sprawiła, że Nadal przy własnym serwisie miał szanse na doprowadzenie do stanu 5:5, lecz w końcówce popełnił podwójny błąd i przegrał 4:6.

Hiszpan walczący o swój jedenasty triumf w Wielkim Szlemie, zupełnie przespał trzeciego seta. Djoković dwukrotnie go przełamał i wygrał 6:2. Kolejna partia była tak wyrównana, że o jej losach musiał zadecydować tie-break. Wcześniej żaden z tenisistów nie dał się przełamać. Szczęście ostatecznie uśmiechnęło się do Nadala, który wygrał w małych punktach 7:5.

W piątym secie Nadal przełamał Serba w szóstym gemie, jednak nie zdołał dowieźć przewagi do końca. Po chwili zrobiło się 4:4 i znów każdy z graczy musiał uważać, aby nie przegrać własnego podania. Na 6:5 dla Djokovica został jednak przełamany Nadal i choć walczył jak lew w następnym gemie, to musiał przełknąć gorycz porażki.